www.amapro.cz [Dějepis pro osmou třídu základní školy]

Otevře webové stránky AmaPro
Otevře hlavní stránku společnosti AmaPro
Internetové stránky určené pro studenty středních a vysokých odborných škol.


amapro.cz/odkazy Projekt eliminuje vyhledávání klíčových slov na komerčních stránkách a v e-schopech.Nový projekt AmaPro
Zobrazit předchozí stránku knihy Zobrazit obsah knihy Přejít na následující stranu knihy Seznam všech evidovaných knih v AmaPro knihovně Něco málo z historie dob dávno minulých v duchu socialistického smýšlení. Kniha má ale spíše za úkol vyzdvihnout patenty a vynálezy na počátku 18. století. Historie vědců a učenců v době velké průmyslové revoluce 1848.


Křižík František, oblouková lampa

Křižík František, oblouková lampa, pouliční elektrická dráha

Křižík František, oblouková lampa


František Křižík se narodil 8. července 1847 v Plánici u Klatov v rodině ševce. Brzy přišel o otce, peněz na studium nebylo nazbyt. Po vystudování reálky v Klatovech a v Praze. Ve studiích pokračoval od roku 1866 na pražské technice. Na studia si vydělával vedlejší prací, soukromým vyučováním a opisováním not. Přesto ji vystudoval za pouhých 2 a půl roku.

Ještě za studia začíná pracovat v Kaufmannově továrně na telegrafy a návěstidla pro železnici. Tam také vznikl jeho první vynález, dálkově ovládané elektrické návěstidlo pro železniční tratě, které si u něj objednala jedna Vídeňská firma proti odměně 1000 zlatých. V roce 1878 dovršil svou činnost u železnice vynálezem konstrukce blokovacího signalizačního zařízení, které znatelně omezilo nebezpečí srážek.

v Snad největšího úspěchu dosáhl v roce 1880, kdy po zkušenostech z předchozí Světové výstavy v Paříži vznikl jeden z jeho nejslavnějších vynálezů - nový druh obloukové lampy se samočinnou regulací vzdáleností uhlíků, který navrhl pro Piettovu továrnu v Plzni. Křižík získal zlaté medaile v Paříži, v Mnichově a ve Vídni. Křižíkovy obloukovky se brzy rozšířily po celém světě, a v některých přístrojích slouží v nezměněné podobě dodnes.

Křižíkova sláva prudce stoupala a vyvrcholila v roce 1891 za pražské Jubilejní výstavy, když provedl celé její osvětlení. Především ale navrhl a zkonstruoval světelnou fontánu, která se stala legendou.

Úspěch obloukové lampy měl za následek patenty v mnoha zemích a peníze za ně zase odstartovaly Křižíkovu úspěšnou kariéru továrníka, kdy roku 1884 v Karlíně založil svou firmu.

Pražské tramvajové linky vznikly také jeho zásluhou, a úspěch jeho první pražské "elektriky", která spojovala výstaviště s Letnou, způsobil, že v roce 1896 začaly být systematicky budovány elektrické tratě nahrazující koňskou dráhu (Karlín - Libeň). Od roku 1900 buduje Křižík další tramvajové linky z Florence do Vysočan, od Národního divadla na Vinohrady, k Olšanům a další. Roku 1903 postavil první meziměstskou elektrickou dráhu mezi Táborem a Bechyní.

Zřídil také celou řadu elektráren v cizině i u nás (první v roce 1889 na Žižkově).

Významná pro jeho firmu i pro hospodářský rozvoj ovšem byla zásluha o celkovou elektrifikace země, výroba elektrických strojů (dynama, elektromotory), mlátiček a hlavně elektráren, kterých postavil 140 po celé Evropě.

Zemřel ve věku 94 let 22. 1. 1941 ve Stádici u Tábora. Je pochován na vyšehradském Slavíně. V jeho rodném městě je zřízeno muzeum.

Související stránky v knihovně

Rok 1840 až rok 1844
Rozklad světla, disperzeVyhledání pojmu v encyklopediiHistorie Velké Moravy
Rozmach a nakonec pád Velkomoravské říše.
historie/velka_morava
Dějepis 6
Období přechodu feudalismu ke kapitalismu.
knihy/dejepis_6
Životopisy slavných lidí
Životopisy a biografie z naší nabídky detailně popisují a vystihují život celebrit i slavných osobností.
historie/pribehy_slavnych
Československé dějiny
Významní lidé a události dřívějšího Československa.
obsah_ceskoslovenske_dejiny.php
Čeští spisovatelé
Čeští spisovatelé deseti století, česká literatura.
knihy/historie/spisovatel
Publikace o dějepise
Abecední seznam článků o dějinách a historii.
internet/katalog_dejepis.php
Slavné osoby světa
Osobnosti vědy, techniky kultury a politiky.
internet/katalog_osobnosti.php
Z dávné minulosti lidstva
Souhrnný rozpis klíčových historických období vývoje lidstva a společnosti.
obsah_udalosti_lidstva.php
Světové vynálezy
Časové uspořádání významných objevů lidstva od starověku až po současnost.
knihy/vynalezy
Otevře stránky Fulltextové vyhledávání na celém serveru
Digitalizované odborné knihy
Velká encyklopedie pojmů a zkratek
Česko - anglicko - německý technický slovník
Klasický katalog firem, služeb a stránek
OnLine překladač  vět a textů (nepoužívá Google)
Stránky pro chvíle oddechu od studia, relaxace
Katalog českých firem dle technologií
Internetový odkazník
Otevře hlavní stranu pro oddíl dějepisu
Předchozí strana Obsah kapitol publikace Vyhledání pojmů ve článcích Abecední seznam klíčových slov Slova použitá v knize Následující strana Wikipedie   Seznam stránek   Kapitoly témat   Významné servery   Klíčová slova Otevře hlavní stranu společnosti AmaPro