www.amapro.cz [Mendělejevova tabulka prvků]

Otevře webové stránky AmaPro
Otevře hlavní stránku společnosti AmaPro
Internetové stránky určené pro studenty středních a vysokých odborných škol.


amapro.cz/odkazy Projekt eliminuje vyhledávání klíčových slov na komerčních stránkách a v e-schopech.Nový projekt AmaPro

stříbro

stříbro

stříbro


Stříbro – Argentum, ušlechtilý kov bílé barvy, používaný člověkem již od starověku. Vyznačuje se nejlepší elektrickou a tepelnou vodivostí ze všech známých kovů. Slouží jako součást různých slitin pro použití v elektronickém průmyslu, výrobě CD i DVD nosičů a šperkařství, jeho sloučeniny jsou nezbytné pro fotografický průmysl.

V zemské kůře se stříbro vyskytuje pouze vzácně. Průměrný obsah činí kolem 0,07 – 0,1 mg/kg. V mořské vodě činí jeho koncentrace přibližně 3 mikrogramy v jednom litru. Předpokládá se, že ve vesmíru připadá na jeden atom stříbra přibližně 1 bilion atomů vodíku.

V přírodě se stříbro obvykle vyskytuje ve sloučeninách, vzácně však i jako ryzí kov. Téměř vždy je stříbro příměsí v ryzím přírodním zlatě. Z minerálů stříbra je nejvýznamnější akantit a jeho vysokoteplotní modifikace (nad 179 °C) argentit Ag2S.

Jako zdroj pro průmyslové získávání stříbra jsou však rudy olova, mědi, niklu nebo zinku. Nejvíce používanou metodou pro získávání i čištění ryzího stříbra je elektrolýza, z halogenidů je však možno jej jako ryzí získat i pyrometalurgicky přímým tavením.

Největšími světovými producenty stříbra jsou Mexiko, Kanada, Peru, Austrálie a USA. V Čechách se ve středověku dobývalo značné množství stříbrných rud. Nejznámější lokalitou je patrně Kutná Hora – kromě dobývání a rafinace stříbra zde vznikla i královská mincovna, kde byly raženy známé stříbrné groše. Další lokality s výskytem stříbrných rud nalezneme i v Krušných horách a na Českomoravské vysočině.

Drahé kovy obecně jsou odjakživa ve středu zájmu investorů a stříbro v poslední době čím dál tím více. Největší vliv na to má údajný celosvětový pokles zásob stříbra a zárověň zvyšující se poptávka po této komoditě. Jednotka - trojská unce. Pokud se o investice do stříbra začnte blíže zajímat, setkáte se s hmotnostní jednotkou nazvanou Trojská unce. 1 Trojská unce = 1/12 trojské libry = 31,1034807 gramů.

Chemický prvek I.B skupiny periodické tabulky.Latinským názvem argentum a značky Ag. Je to ušlechtilý kov krásně bílého lesku , dá se velmi dobře leštit a tvrdostí stojí mezi mědí a zlatem.Hned po zlatu má největší těžnost ze všech kovů.Také má ze všech kovů největší elektrickou i tepelnou vodivost. Krystalizuje do krichlové mříšky.Krystalová strukura je zachována i v malých částečkách koloidního stříbra .Bod tání u stříbra je 960,5°C a bod varu je 2 212°C. Hustotu má 10, 499 . 103 g.cm-3.
Výskyt: Převážně se vyskytuje v přírodě a je nazýván sirníkem, často s jiným sirníkem, např. olova , mědi , antimonu a arsenu.Důležitý je také výskyt jako ruda vyskytující se zejména v Mexiku a Jižní Americe, a podobě argenitu s chemickým vzorcem Ag2S. Sirník stříbrný je vždy obsažen v malém množství ( maximálně 1%).
Výroba: Stříbro se vyrábí z vlastních stříbrných rud a ve velkém množství také z rud olova, zinku a mědi, které obsahují stříbro.Mnoho stříbra se získává jako vedlejší produkt při hutnickém zpracovávání stříbronosného galenitu. Statistický přehled těžby stříbra od roku 1948 – 1965 udává Mexiku v roce 1958 1 462 tun vytěženého stříbra ročně ,oproti Francii , která téhož roku vytěžila pouhých 160 tun Ag. Na konci 20. století ( kolem roku 1975) mělo i tehdejší Čekoslovansko velký význam na těžbě stříbra.Těžba v tomto období přesahovala až 1% světové těžby.
Čištění stříbra: Stříbro získávané některou z popsaných metod obsahuje vždy trochu zlata a větčinou i měď.Proto je nutné ho čistit. Provádí se to buď afinací nebo elektrolitickou rafinací.
Afinace je založena na rozpuštění stříbra horkou koncentrovanou H2SO4. Častěji se používá elektrolytická rafinace.Postupuje se tak, že stříbro určené k rafinaci, které smí obsahovat jen málo mědi a olova se zavěsí v podobě desek jako anoda do silně zředěné kys. dusičné nebo do roztoku dusičnanu stříbrného.Při elektrolýze přechází kromě stříbra do roztoku také olovo a měď.Touto cestou získané "elektrolytické stříbro" má ryzost 999,5 a více.
Nejčastější sloučeniny stříbra: AgNo3 - dosičnan stříbrný ; AgCl - chlorid stříbrný ; AgBr - bromid stříbrný nebo Ag2O – oxid stříbrný.
Užití: Stříbro se užívá na výrobu užitkových předmětů ( jako např. zrcadla nebo termosky), k výrobě ozdobných předmětů, chemického a chirurgického náředí, v elektrotechnických zařízeních , na elektrické kontakty a na výrobu kondenzátorů.Koloidní stříbro má bakteriocidní účinky.Sloučeniny stříbra se převážně využívají ve fotografickém průmyslu. Slitiny stříbra zejména s paladiem a mědí se používají ve zlatnictví na výrobu šperků a v zubním lékařství , nebo na výrobu mincí.
Překladač vět on-line
Překladač je určen pro rychlou představu o cizojazyčném článku.
prekladac.amapro.cz
Tabulka prvků
Periodická tabulka prvků s mnoha popisy a informacemi pro chemiky
stranky/chemicke_prvky
Publikace o matematice
Seznam článků z oblasti matematiky.
internet/katalog_matematika.php
Technický naučný slovník
Několikadílný abecedně řazená technická encyklopedie odborných pojmů z oblasti vědy a techniky.
datove_zdroje/knihy/tns
Vyhledávač AmaPro
Vyhledávýní klíčových slov v obsáhlé databázi elektronické knihovny
vyhledavac.amapro.cz
Chemie pro osmou třídu
Rozšiřující výklad chemických vlastností.
chemie_8/obsah_chemie8.php
Chemie pro sedmou třídu
Jedná se o úplný úvod do chemie.
chemie_7/obsah_chemie7.php
Technické tabulky
Potřebně informace zde najdou také technici a technologové, kteří řeší úkoly v průmyslové praxi.
strojnictvi/technicke_tabulky
Encyklopedie slov
15000 odborných pojmů z oblasti medicíny, chemie, práva, osobností vědy a literatury.
encyklopedie.amapro.cz
Otevře stránky Fulltextové vyhledávání na celém serveru
Digitalizované odborné knihy
Velká encyklopedie pojmů a zkratek
Česko - anglicko - německý technický slovník
Klasický katalog firem, služeb a stránek
OnLine překladač  vět a textů (nepoužívá Google)
Stránky pro chvíle oddechu od studia, relaxace
Katalog českých firem dle technologií
Internetový odkazník
Otevře hlavní stranu pro oddíl chemie
Předchozí strana Obsah kapitol publikace Vyhledání pojmů ve článcích Abecední seznam klíčových slov Slova použitá v knize Následující strana

Mendělejevova tabulka chemických prvku

Informace o dalších chemických prvcích lze naleznout na webových stránkách www.prvky.com. AmaPro použilo informace a respektuje vysokou odbornost tohoto serveru. Wikipedie   Seznam stránek   Kapitoly témat   Významné servery   Klíčová slova Otevře hlavní stranu společnosti AmaPro