www.amapro.cz [Mendělejevova tabulka prvků]

Otevře webové stránky AmaPro
Otevře hlavní stránku společnosti AmaPro
Internetové stránky určené pro studenty středních a vysokých odborných škol.


amapro.cz/odkazy Projekt eliminuje vyhledávání klíčových slov na komerčních stránkách a v e-schopech.Nový projekt AmaPro

rtuť

rtuť

rtuť


Rtuť – Hydrargyrum, těžký, toxický kovový prvek. Slouží jako součást slitin (amalgámů) a jako náplň různých přístrojů (teploměry, barometry). Je jediným kovem, který je za normálních podmínek kapalný.

Rtuť - Hg - je jediný kov a kromě brómu jediný prvek, který je při obyčejné teplotě kapalný. Tuhne při -38,9 °C na houževnatý a kujný kov, tak měkký, že se dá krájet. Vře za normálního tlaku při 357,3 °C, avšak již za obyčejné teploty se vypařuje. Povrchové napětí tekuté rtuti je velké, což se projevuje tím, že při rozlití se rtuť rozpadne na kuličky a že nesmáčí stěny nádob. Svými chemickými vlastnostmi se rtuť podobá drahým kovům. V čistém a suchém stavu se při obyčejné teplotě na vzduchu neokysličuje. Okysličuje se při zahřívání na teplotu asi 400 °C, ovšem pak se vzniklé kysličníky opět rozkládají. Vlhký vzduch okysličuje i čistou rtuť, na níž se pomalu tvoří tenká vrstva kysličníku rtuťnatého.

Použití rtuti je velmi mnohostranné. Nejvíce se jí spotřebuje v podobě různých sloučenin (jako jsou dezinfekční látky a léčiva, třaskavá rtuť, barvy a různé nátěry). Jako kovu se spotřebuje nejvíce rtuti v různých fyzikálních a elektrochemických přístrojích (teploměrech, tlakoměrech, rtuťových vývěvách), v přístrojích k analýze plynů, kontrolních přístrojích. Kovová rtuť slouží dále na filtry při výrobě plsti, na zubní amalgámy, na amalgamaci při výrobě zlata a stříbra, na zlacení a stříbření v ohni apod.

S velkým počtem kovů tvoří rtuť slitiny, tzv. amalgámy. Tvoření amalgámů souvisí se schopností rtuti rozpouštět některé kovy. Velmi dobře se tvoří amalgám zlata, stříbra, dále kadmia, zinku, olova, vizmutu a cínu, nesnadno amalgám mědi, arzénu, antimonu a platiny, a to jen v jemném rozptýlení (suspenzi). Platina tvoří za studena amalgám jen v přítomnosti zinku a cínu.

V ryzím stavu se vyskytuje rtuť v přírodě velmi vzácně. Získává se skoro výhradně z rumělky (cinabaritu), což je sirník rtuťnatý HgS.

Již ve starověku se vyráběla rtuť ve španělském Almadenu, kde jsou nejstarší a nejbohatší rtuťové doly na světě ,ve kterých se těží cinabarit dodnes. Z evropských nalezišť mají dnes význam ještě doly v Idrii (Jugoslávie) a v Monte Amato v Itálii.

Rtuť se vyrábí většinou jen suchou cestou. Dá se získat nejsnáze ze všech kovů přímo z rudy, a to jednoduchým pražením za přístupu vzduchu a kondenzací rtuťových par.Encyklopedie pojmů a zkratek
Obsahuje cca 30000 různých pojmů a jejich jednoduché vysvětlení.
enc_modul.php?Modul=cizislova
Chemie kolem nás
Základní chemické vlastnosti a děje na naší planetě Zemi.
knihy/chemie_planety
Překladač vět on-line
Překladač je určen pro rychlou představu o cizojazyčném článku.
prekladac.amapro.cz
Technické tabulky
Potřebně informace zde najdou také technici a technologové, kteří řeší úkoly v průmyslové praxi.
strojnictvi/technicke_tabulky
Chemie pro sedmou třídu
Jedná se o úplný úvod do chemie.
chemie_7/obsah_chemie7.php
Publikace o chemii
Seznam článků z oblasti chemie.
internet/katalog_chemie.php
Slovník ANGL, DEU, CZ
Internetová verze překladače a slovníku vyvinutém v AmaPro.
slovník.amapro.cz
Tabulka prvků
Periodická tabulka prvků s mnoha popisy a informacemi pro chemiky
stranky/chemicke_prvky
Matematicko technické tabulky
Výpočty obsahů, obvodů a objemů snad všech možných geometrických obrazců.
vzorce/obsah_vzorce.php
Otevře stránky Fulltextové vyhledávání na celém serveru
Digitalizované odborné knihy
Velká encyklopedie pojmů a zkratek
Česko - anglicko - německý technický slovník
Klasický katalog firem, služeb a stránek
OnLine překladač  vět a textů (nepoužívá Google)
Stránky pro chvíle oddechu od studia, relaxace
Katalog českých firem dle technologií
Internetový odkazník
Otevře hlavní stranu pro oddíl chemie
Předchozí strana Obsah kapitol publikace Vyhledání pojmů ve článcích Abecední seznam klíčových slov Slova použitá v knize Následující strana

Mendělejevova tabulka chemických prvku

Informace o dalších chemických prvcích lze naleznout na webových stránkách www.prvky.com. AmaPro použilo informace a respektuje vysokou odbornost tohoto serveru. Wikipedie   Seznam stránek   Kapitoly témat   Významné servery   Klíčová slova Otevře hlavní stranu společnosti AmaPro