www.amapro.cz & David Bazala [AmaPro]

Otevře webové stránky AmaPro


Otevře hlavní stránku společnosti AmaPro
Internetové stránky určené pro studenty středních a vysokých odborných škol.


amapro.cz/odkazy Projekt eliminuje vyhledávání klíčových slov na komerčních stránkách a v e-schopech.Nový projekt AmaPro Implementace assembleru procesoru

V předchozím kroku jsme vytvořili zdrojový text programového prostředí, který je již sice nízko úrovňový, ale ještě čitelnější a schůdnější pro vývoj a modifikaci. Použili jsme dva důležité články vývoje, které za nás již dělá SW počítače. Strukturu vývojového prostředí máme na obr. 3.

Obr. 3: Blokové schéma vývojového prostředí

INTERPRET

převaděč
(uživatel - SW)
Je SW prostředek, který komunikuje ke straně uživatele. Jeho úkolem je zpříjemnit pro oči vývojáře zdrojový výpis programu. Jedná se především o různé textové a barevné odlišnosti. Vše je směrováno tak, aby byly odlišné příkazy, proměnné a odskoky. Určitým dodržováním (tabulátorováním) struktury textu lze opět dosáhnout vyšší přehlednosti. Dnešní SW aplikace již pomáhají optimalizovat typy proměnných, vytváří přehledné seznamy procedur, polí a pod. Vývojář je nucen dodržovat určitou memoriku a syntaxi, aby interpret správně akceptoval požadavky.

COMPILER

převaděč
(SW - procesor)
Jedná se opět o SW prostředek, který ovšem komunikuje ke straně procesoru. V předchozím případě (interpretu) se zákonitosti vztahovaly na standardizaci příkazů pro velký počet vývojářů. Tady se zákonitosti vztahují na příslušný typ procesoru. Každý procesor je svým způsobem specifický počtem registrů, verzí, assemblerem. Při výběru compileru je vždy nutné akceptovat typ procesoru. Compiler na základě svých interních znalostí o typu procesoru bude některé programové věci modifikovat.
V kroku implementace se již compileru budou zadávat konkrétní absolutní systémové adresy, které bude používat na místo našich textových návěstí. Výhodou compileru je především to, že dle typu procesoru již zná přesné hodnoty absolutních adres a nezatěžuje nás větším množství hexadecimálních čísel. Compiler poskládá výsledný strojový program i s paměťovou optimalizací a vloží nutné systémové a stabilizační rutiny, které by nám při vývoji snižovaly globální vnímání zdrojového programu. Součástí programového vývojového prostředí je i assemblerový editor, který je nám k dispozici. Jeho výpis již assemblerový interpret převádí na výpis instrukčních příkazů daného procesoru dle obr.4.

.

Obr.4: Výpis paměti v assemblerovém editoru příslušného procesoruDalší součástí implementace software procesoru na hardwarové zařízení jsou i funkční testy. Veškerá možná modifikace se aplikuje na software, neboť měnit hardware je značně omezeno. Abychom mohli testovat software a případně ho měnit, je nutné strojové rutiny pro procesor mít uložené v paměti RAM. Ačkoliv výsledné rutiny budou uložené například v paměti PROM, EPROM, testování se provádí s typem paměti do které lze zapisovat. Výsledné chyby jsou sumarizovány a budou akceptovány až ve zdrojovém programu. Funkční testy se zaměřují na běh a větvení programu pro dosažení výsledné reakce. Testy pro zjištění stability se provádějí za simulace výjimečných nebo kritických stavů. Zpravidla jsou určeny i jistou časovou dobou zátěže. Výhodou je použití univerzálních jednoprocesorových systémů u kterých jsou známé problémové situace. Při nově vyvinuté struktuře hardwarových součástí je vždy vyšší pravděpodobnost kritických stavů a možnosti nestability. V takových případech je nutné se
Otevře stránky Fulltextové vyhledávání na celém serveru
Digitalizované odborné knihy
Velká encyklopedie pojmů a zkratek
Česko - anglicko - německý technický slovník
Klasický katalog firem, služeb a stránek
OnLine překladač  vět a textů (nepoužívá Google)
Stránky pro chvíle oddechu od studia, relaxace
Katalog českých firem dle technologií
Internetový odkazník
 Wikipedie   Seznam stránek   Kapitoly témat   Významné servery   Klíčová slova 
Otevře hlavní stranu společnosti AmaPro

Všechna práva vyhrazena. Určeno jen pro osobní využití. Bez předchozího písemného souhlasu správce www.amapro.cz je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce jakéhokoli materiálu nebo části materiálu zveřejněného na www.amapro.cz a to včetně šíření prostřednictvím elektronické pošty. Články, jejichž přímým autorem není amapro.cz lze publikovat pouze se souhlasem jejich majitelů či administrátoru příslušného webu.