www.amapro.cz & David Bazala [AmaPro]

Otevře webové stránky AmaPro


Otevře hlavní stránku společnosti AmaPro
Internetové stránky určené pro studenty středních a vysokých odborných škol.


amapro.cz/odkazy Projekt eliminuje vyhledávání klíčových slov na komerčních stránkách a v e-schopech.Nový projekt AmaPro

Práce s textem a znaky

Velice důležité a často používané při programování je práce s textem a se znaky. Odborně se textu říká textový řetězec. Textový řetězec může být definovaný přímo v běhu programu, nebo zadaný ve formě proměnné. U definice proměnné je nutno zadat, že se jedná o textovou proměnnou a často je nutno udat i maximální počet znaků, které znakový řetězec může obsahovat. Nejčastěji se používá 256 znaků. Má-li obsahovat řetězec více znaků je lepší použít stránkovou, nebo jinou formu. Znakový řetězec se dělí na dva základní typy. Absolutní a se speciálními znaky. Absolutní znakový řetězec je takový, že jeho obsah je přesně kopírován na výstupní zařízení (obrazovku). Druhý typ v obsahu znaků obsahuje i speciální znaky, které mají individuální význam. Například se do příkazu NAPIŠ zadají tyto speciální znaky:

NAPIŠ”Ahoj@jak@se@máš.”

kde znak @ znamená jdi na začátek dalšího řádku.

Pak by se na obrazovce objevilo:

Ahoj

jak

se

máš.

Přirozeně se jedná o individuální řešení každého programovacího jazyka. Ty programovací jazyky, které neobsahují speciální znaky, mají přirozeně větší zásobu zobrazitelných znaků a disponují příkazy jako jsou: “nastav kurzor na x,y”

Při definování proměnné, ke které chceme přiřadit text, provedeme zjednodušeně:

defin

chyba(text,25) kde proměnná s názvem “chyba” bude textová, a o maximálním počtu znaků 25

chyba=”Tato operace je neplatná.” kde jsme zadali řetězec znaků

Výhodou je to, že když budeme potřebovat vypsat na obrazovku “Tato operace je neplatná.”, zadáme pouze příkaz “NAPIŠ chyba” a program už vše potřebné zařídí.

Otevře stránky Fulltextové vyhledávání na celém serveru
Digitalizované odborné knihy
Velká encyklopedie pojmů a zkratek
Česko - anglicko - německý technický slovník
Klasický katalog firem, služeb a stránek
OnLine překladač  vět a textů (nepoužívá Google)
Stránky pro chvíle oddechu od studia, relaxace
Katalog českých firem dle technologií
Internetový odkazník
 Wikipedie   Seznam stránek   Kapitoly témat   Významné servery   Klíčová slova 
Otevře hlavní stranu společnosti AmaPro

Všechna práva vyhrazena. Určeno jen pro osobní využití. Bez předchozího písemného souhlasu správce www.amapro.cz je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce jakéhokoli materiálu nebo části materiálu zveřejněného na www.amapro.cz a to včetně šíření prostřednictvím elektronické pošty. Články, jejichž přímým autorem není amapro.cz lze publikovat pouze se souhlasem jejich majitelů či administrátoru příslušného webu.