www.amapro.cz & David Bazala [Elektronika]

Otevře webové stránky AmaPro


Otevře hlavní stránku společnosti AmaPro
Internetové stránky určené pro studenty středních a vysokých odborných škol.


amapro.cz/odkazy Projekt eliminuje vyhledávání klíčových slov na komerčních stránkách a v e-schopech.Nový projekt AmaPro Obecný popis technologie tranzistoru

Tranzistor je polovodičová součástka skládající se ze dvou PN přechodů, které jsou implementovány na jednu základní destičku. Kombinací PN přechodů lze vytvořit dva základní polovodičové typy tranzistorů. PNP a NPN. V praxi se častěji používají tranzistory NPN. Dle technologie výroby a použitých materiálů se tranzistory jeví jako bipolární a unipolární. V počátcích zrodu tranzistoru byla zajímavá ta skutečnost, že tranzistor vznikl omylem. Zesilovací účinek se projevoval u tzv. řízené diody, která byla předchůdcem tranzistoru. Bohužel se u řízené diody projevoval zesilovací účinek velmi nestabilně a byl velmi ovlivňován teplotou přechodů. Postupem času se technologie výroby řízených diod zdokonalily a umožnily tak vzniku prvních bipolárních tranzistorů. Křemíkového a germaniového materiálu pro výrobu tranzistorů bylo použito z dosavadních technologií výroby diod. Tranzistory začaly díky svým vlastnostem vytlačovat elektronky. Tranzistory již nevyžadovaly speciálních žhavýcích napětí a pracovaly s menším pracovním napětím a nižším příkonem. Dřívější nedokonalé technologie výroby neumožňovaly práci v mikrorozměrech a čistota materiálu nebyla plně dostačující. Důsledkem procentuálního vyššího znečištění materiálu první tranzistory nevykazovaly dobré vlastnosti a byly určeny pro všeobecné využití. Postupný vývoj technologií umožnil rozvoji mnoha typů tranzistorů s dobrými všeobecnými vlastnostmi a s parametry pro speciální využití. Dalším podstatným zlomem ve vývoji tranzistorů byly technologie unipolárních tranzistorů. Unipolární tranzistory umožnily prudkému rozvoji mikropočítačové techniky a díky svým příkonovým vlastnostem umožňovaly rozvoj zařízení napájených z baterií. Dokonalejší technologie v oblasti mikrorozměrů dokázaly pracovat s tranzistorem jako se stavebním prvkem a integrovat velké množství tranzistorů na jednu základní destičku (čip). Tranzistor se stává v 80. letech nejdůležitějším prvkem moderní elektroniky a vyskytuje se ve všech elektronických zařízení. Používá se výkonových tranzistorů samostatně vyráběných nebo se tranzistory integrují na čipy a dle funkčního zapojení tvoří klasický IO. Na konci 90. let se téměř středovýkonových, všeobecných tranzistorů, zapojených jako jedna součástka nepoužívá. Výjimkou jsou tranzistory určeny pro SMD technologie. Jejich miniaturnost a způsob připájení (přilepení) je z amatérského hlediska jen těžko realizovatelná.

 • Katalog součástek : Tranzistory
 • Tranzistory - konstrukce pouzdra, značení tranzistorů
 • Články o tranzistorech
 • Poruchy tranzistoru v obvodech
 • Náhrady trantzistorů
 • Schémata s tranzistory


 • Abecední seznam všech článků Vyhledání pojmů ve článcích
  Řazení typů součástek
  Abecední katalog součástek
  katalog_abc_soucastky.php
  Hledání schémat
  Vyhledání elektronického schématu
  fb_csm/vyhledavac_schemat.php
  Základní elektronická zapojení
  Zabývá se problematikou napájecích zdrojů, zesilovačů a generátorů.
  knihy/zakladni_ele_zapojeni
  Polovodiče, tranzistory, diody
  Teorie polovodičových součástek, princip PN přechodů
  knihy/polovodice/obsah_pn.php
  Digitální součástky
  Příklady užití integrovaných obvodů v praktických obvodech
  konstrukce_ar_2/rejstrik.php
  Lineární součástky
  Starší zapojení, zdroje a zesilovače
  ar/konstrukce_ar_3/rejstrik.php
  Digitální konstrukce
  Velké množství schémat s integrovanými obvody
  ar/konstrukce_ar_2/
  Elektronika v domácnosti
  Udělat vlastní elektronický doplněk, zlepšovák či nějaké to udělátko.
  elektronika/elektro_doma
  Odkazník o elektronice
  Rejstřík klíčových slov pro elektroniku ve vyhledávačích
  seznam/elektronika
  Otevře stránky Fulltextové vyhledávání na celém serveru
  Digitalizované odborné knihy
  Velká encyklopedie pojmů a zkratek
  Česko - anglicko - německý technický slovník
  Klasický katalog firem, služeb a stránek
  OnLine překladač vět a textů (nepoužívá Google)
  Stránky pro chvíle oddechu od studia, relaxace
  Katalog českých firem dle technologií
  Internetový odkazník
  Otevře hlavní stranu pro oddíl elektroniky
   Wikipedie   Seznam stránek   Kapitoly témat   Významné servery   Klíčová slova 
  Otevře hlavní stranu společnosti AmaPro

  Všechna práva vyhrazena. Určeno jen pro osobní využití. Bez předchozího písemného souhlasu správce www.amapro.cz je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce jakéhokoli materiálu nebo části materiálu zveřejněného na www.amapro.cz a to včetně šíření prostřednictvím elektronické pošty. Články, jejichž přímým autorem není amapro.cz lze publikovat pouze se souhlasem jejich majitelů či administrátoru příslušného webu.