www.amapro.cz & David Bazala [Elektronika]

Otevře webové stránky AmaPro


Otevře hlavní stránku společnosti AmaPro
Internetové stránky určené pro studenty středních a vysokých odborných škol.


amapro.cz/odkazy Projekt eliminuje vyhledávání klíčových slov na komerčních stránkách a v e-schopech.Nový projekt AmaPro Univerzální tištěný spoj pro laboratorní potřeby

Obr 1: Univerzální tištěný spoj UNI

Občas i velmi zkušený elektronik se dostane do situace, kdy si potřebuje otestovat či vyzkoušet nějaký problém. Dovedete si určitě představit situaci, kdy se laboruje na pěkně vyleptaném tištěném spoji. Tato metoda nabízí velmi rychlé řešení zvláštních situací, nejasností a podobně. Jedná se o univerzální tištěný spoj UNI, na kterém je možno sestavit příslušný obvod. Hlavní odlišností od klasických tištěných spojů je to, že součástky se pájí ze strany plošek mědi. Při kvalitní technologii spojení kuprexitu a mědi vydrží deska poměrně dost dlouho. Je nutné ovšem vodivé plochy udělat co největší, aby docházelo k chlazení při pájení. Někdo by mohl zamítnout tento způsob, ale pro konstruktéry a vývojové amatéry je to nejefektivnější způsob práce. Zvlášť velkou výhodu tohoto univerzálního tištěného spoje vidím v oblasti výuky pasivních a aktivních součástek a jejich obvodů.

Pro rychlejší práci s UNI je dobré si na inkriminovaná místa předletovat cínové flíčky. Je dobré si připravit speciální součástkovou základnu vytvořenou ze součástek své bohatší zásoby. Těmto součástkám necháme vývody co nejdelší, aby mohlo docházet k chlazení při letování. Taktéž ohyby řešíme tak, aby nedošlo k brzkému ulomení nožiček. U takto přichystaného přípravku UNI je sestavení obvodu téměř minutovou záležitostí. Hlavní výhoda spočívá ve velmi rychlé výměně součástek.

Obr 2: Dlouhé vývody součástek z důvodů lepší manipulovatelnosti, životnosti a chlazení

Jsme-li konstruktérsky založení, pomáhá nám UNI s řešením různých kombinací. Velmi výhodné je pro laborování používat těch součástek, kterých máme dostatek. Dnes není problém z nějaké desky vypájet desítky stejných tranzistorů či diod. Po několika měření a testování se nám parametry součástek dostanou do podvědomí a urychlí to další práci. Chceme-li UNI použít pro výuku součástek a základních elektrických obvodů, můžeme si UNI připravit trochu dopředu. Na obr.1 je deska UNI upravená pro testování tranzistorů v obvodech SE (společný emitor). Jsou zde natvrdo přiletované součástky tvořící napěťové děliče, resp. řízení proudu do báze. Naše deska UNI je připravená pro 3 tranzistory. Nejčastěji jsou zapojeny ve formě jednostupňového zesilovače. Zde by se dalo například sledovat zesílení, vliv zesílení na zkreslení, posuv fáze, u vf obvodu sledovat zisk různých tranzistorů, imitovat různé zpětné vazby a pod.

Přirozeně lze strukturu tištěného spoje vyleptat dle svého uvážení. Chtěl jsem ukázat určitou formu, kterou můžeme získat zkušenosti s praktickou elektronikou třeba při oživování tištěných spojů. Není problém si připravit několik takových UNI modulů, se kterými lze velmi pohodlně pracovat. Po ověření činnosti modulů vzájemně propojených do funkčního bloku se celkový produkt aplikuje a minimalizuje na jednu desku tištěného spoje. Je nutno si uvědomit, že konstruktérská činnost nekončí jen sestavením obvodu a jeho oživení. Je třeba sledovat vliv času, teploty, nežádoucích kapacit, parametrů součástek a podobně. Pro velmi rychlou možnost výměny součástek, lze specifikovat i parametry např. tranzistorů. Pak se vyhneme nepříjemné situaci, kdy sestavíme obvod, který funguje, a představíme ho na veřejnosti. Jiný si postaví uváděný obvod s předepsanými součástkami a hle obvod nefunguje. Náhodnou kombinací h-parametrů použitých tranzistorů obvod funguje. Lékem proti této situaci jsou jednoduché výměny na deskách UNI. Myslím si, že je dobré naučit se používat takových UNI tištěných spojů. Je to konstruktérská činnost mezi nepřehledným propojováním vodičů a výrobou tištěného spoje na efekt pohledného.Předchozí článek Abecední seznam všech článků Vyhledání pojmů ve článcích
Hledání součástky
Vyhledání součástky dle katalogového označení
vyhledavac_soucastek.php
Operační zesilovače
Základní pojmy pro operační zesilovače
knihy/operacni_zesilovace
Fyzikální základy elektrotechniky
Popisuje magnetické a elektrické pole pomocí matematických vzorečku.
elektronika/elektrotechnika_1
Navrhování elektronických obvodů
Souvislost hledání řešení na základě klasických elektronických požadavků.
knihy/navrh_obvodu
Stavíme přijímače VKV
Vysokofrekvenční technika, vysílače, přijímače, předzesilovače.
vkv/obsah_vkv.php
Odkazník o elektronice
Rejstřík klíčových slov pro elektroniku ve vyhledávačích
seznam/elektronika
Napájecí zdroje
Konstrukce starších řešení napájecích zdrojů.
zdroje1/obsah_zdroje1.php
Polovodiče, tranzistory, diody
Teorie polovodičových součástek, princip PN přechodů
knihy/polovodice/obsah_pn.php
Lineární součástky
Starší zapojení, zdroje a zesilovače
ar/konstrukce_ar_3/rejstrik.php
Otevře stránky Fulltextové vyhledávání na celém serveru
Digitalizované odborné knihy
Velká encyklopedie pojmů a zkratek
Česko - anglicko - německý technický slovník
Klasický katalog firem, služeb a stránek
OnLine překladač  vět a textů (nepoužívá Google)
Stránky pro chvíle oddechu od studia, relaxace
Katalog českých firem dle technologií
Internetový odkazník
Otevře hlavní stranu pro oddíl elektroniky
 Wikipedie   Seznam stránek   Kapitoly témat   Významné servery   Klíčová slova 
Otevře hlavní stranu společnosti AmaPro

Všechna práva vyhrazena. Určeno jen pro osobní využití. Bez předchozího písemného souhlasu správce www.amapro.cz je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce jakéhokoli materiálu nebo části materiálu zveřejněného na www.amapro.cz a to včetně šíření prostřednictvím elektronické pošty. Články, jejichž přímým autorem není amapro.cz lze publikovat pouze se souhlasem jejich majitelů či administrátoru příslušného webu.