Astrologie Astronomie Bankovnictví Biologie Botanika Cirkev Cizí slova Digitální technika Digitální fotografie Digitální televize Elektronika
Evropská unie GPS navigace Historie a dějepis Chemie Informační technologie Kancelář Kominictví Kosmetika Lékařství Německý jazyk Osobnosti světa Osobnosti vědy
Právo a zákon Psychologie Škola Telekomunikace Videotechnika Výchova Vzduchotechnika Wifi technika Zbraně Zdravá výživa Zdravotnictví Zubařství
   
Výpis pojmů v modulu [videotechnika] od: 1 záznamu

AF (Auto Focus)
Systém automatického ostření obrazu. Mají jej dnes již všechny kamery, většinou s možností přepnutí na manuální ostření. Automatika ostření rozpoznává na základě kontrastu hran objektů vzdálenost od nich a na základě toho nastaví ostřící krokový motor ohniskovou vzdálenost. Starší typy kamer mají problém s ostřením při špatném osvětlení a ostrost obrazu takzvaně 'dýchá'.
[videotechnika]

AVCHD
Nový formát AVCHD byl vyvinut společnostmi Sony a Panasonic s cílem umožnit zápis videozáznamu v HD rozlišení 1080i na různé typy médií, včetně DVD a pevných disků (HDD). AVCHD využívá kompresního algoritmu H.264, který je odvozen z komprese obrazu MPEG-4.
[videotechnika]

CCD
(Charge-Coupled Device) Obraz v kameře je snímán přes optickou soustavu světlocitlivým senzorem. Ten je sestaven z matice X krát Y plošek, které udávají rozlišení senzoru v pixelech. Vysoké rozlišení je důležité hlavně pro kvalitu fotografií, pro vlastní videozáznam v zásadě postačuje rozlišení 800 tisíc pixelů.
[videotechnika]

CD
(Compact Disc) - Kompaktní optický disk o průměru 12 cm vyvinutý v 80 letech, nejdříve určen pro ukládání digitálního zvuku (formát CD Audio). Používá se i k ukládání dat, kdy médium pojme 700 MB dat.
[videotechnika]

CD Audio
(Compact Disc digital Audio) - Standard formátu kompaktního disku s uložením digitálního zvuku (hudby). Vyvinula a patentovala v 80. letech společnost Philips. Záznam je na nosiči digitalalizován vzorkovací frekvencí 44,1 kHz s parametry 16 bitů, stereo.
[videotechnika]

digital 8
Záznam digitálního videa u kamer SONY využívající kazetu s páskou shodnou s formátem Video8 / Hi8. Výhodou některých modelů těchto kamer je že umožňují přehrávat i starší analogové záznamy právě ve formátech Video8 a Hi8. K záznamu digitálního videa na pásku je použita komprese DV.
[videotechnika]

divx
Kompresní algoritmus určený pro ukládání digitálního videa odvozený z kompresního algoritmu MPEG-4. Má vyšší kompresi, než MPEG-2 a umožňuje uložit až 2 hodiny záznamu videa v rozlišení VGA na nosič CD.
[videotechnika]

DLP
(Digital Light Processing) Technologie používaná pro projekci obrazu. Využívá čip s maticí piezoelektricky naklápěných mikrozrcátek, který vyvinula společnost Texas Instruments. Oproti technologii LCD se vyznačuje vysokým kontrastem a projekcí obrazových pixelů bez mezer, což je výrazné u LCD zvláště u větších projekčních ploch.
[videotechnika]

doba odezvy
Doba odezvy je čas, udávající jak dlouho trvá jednotlivým bodům na matici LCD displeje, než změní svou barvu. Toto zdržení způsobuje fakt, že tekuté krystaly uvnitř struktury LCD se opravdu natáčejí pod vlivem elektrického pole, což určitý časový okamžik trvá. Doba odezvy se udává v milisekundách. Běžná doba odezvy je 16 ms, dobrá hodnota je 8 ms.
[videotechnika]

DL (Double Layer)
Označení pro dvouvrstvé disky DVD. Umožňují zaznamenat na jedno médium téměř dvojnásobné množství informací (9 GB oproti standardním 4,7 GB). Vyžadují však mechaniku s označením DL.
[videotechnika]

DV
(Digital Video) Formát digitálního záznamu obrazu. Využívá bezztrátového kompresního algoritmu (DCT - Diskrétní Kosinova Transformace) pro ukládání digitálního záznamu na pásku miniDV a nebo Digital 8. Pro naše podmínky pracuje v systému PAL a ukládá video v rozlišení 720x576 obrazových bodů prokládaně 25 snímků/s, zvuk je vzorkován 48 kHz, 16 bitů, 2 kanály.
[videotechnika]

DVI
(Digital Visual Interface) Konektor, který je obdobou HDMI, nepřenáší však zvuk. Používá se na výstupu z novějších počítačových grafických karet a na zobrazovacích zařízeních jako LCD monitory, LCD televizory a projektory.
[videotechnika]

DVD
(Digital Versatile Disc), česky digitální univerzální disk, nyní již také Digital Video Disc. Médium určené k ukládání dat, nebo k ukládání filmů a videozáznamů ve formátu DVD Video. Existují jednovrstvá média s kapacitou 4,7 GB, dvouvrstvá média s kapacitou 9 GB, technologie +,- a nebo tzv. DVD-RAM. Formát DVD Video pojme 2 až 6 hodin videozáznamu, dle komprese obrazu.
[videotechnika]

DVD RAM
Formát médií vyvinutý společnostmi Toshiba, Panasonic a Hitachi. Umožňuje až 100.000x záznam přepsat. Využívá se v DVD rekordérech a digitálních kamerách, ale také na zálohování dat v počítači.
[videotechnika]

DVD Video
Formát pro záznam obrazu v normě PAL nebo NTSC na nosič DVD. V možnostech nosiče DVD Video je více přepínatelných zvukových i video stop, interaktivní menu a vypínatelné titulky až v 16ti jazykových mutacích. Na dvouvrstvé (DL) médium lze uložit až 2 hodiny záznamu v plné kvalitě obrazu.
[videotechnika]

EPG
(Electronic Program Guide) Elektronický programový průvodce digitálního pozemního vysílání TV (DVB-T). Umožňuje přehledně graficky v tabulce zobrazit co je a bude vysíláno na jednotlivých kanálech včetně zobrazení podrobných informací o jednotlivých pořadech.
[videotechnika]

firmware
Přeprogramování vnitřní paměti přístroje. S vyšší verzí Firmware od výrobce získává přístroj další funkce, případně nové možnosti a nebo jsou jím opraveny předchozí chyby.
[videotechnika]

flash disk
Přenosné paměťové zařízení - médium používané na přenos dat mezi počítači. Připojuje se do USB portu počítače. Nyní již toto zařízení zcela nahradilo diskety.
[videotechnika]

Full HD
Plné rozlišení digitálního vysílání (obrazu vysokého rozlišení). Přístroje s touto specifikací umožňují zobrazit obraz v rozlišení 1920 x 1080 obrazových bodů. Označuje se též 1080i nebo 1080p.
[videotechnika]

HDD
(Hard Disk Drive) Pevný disk s magnetickým záznamem dat, používaný dnes nejenom v počítačích, ale i ve spotřební elektronice jako médium k záznamu obrazu, zvuku a fotografií.
[videotechnika]

15alt=Zobrazit předchozí záznamy Zobrazit další záznamy
 Wikipedie   Seznam stránek   Kapitoly témat   Významné servery   Klíčová slova 
Otevře hlavní stranu společnosti AmaPro