www.amapro.cz & David Bazala [Programování]

Otevře webové stránky AmaPro


Otevře hlavní stránku společnosti AmaPro
Internetové stránky určené pro studenty středních a vysokých odborných škol.


amapro.cz/odkazy Projekt eliminuje vyhledávání klíčových slov na komerčních stránkách a v e-schopech.Nový projekt AmaPro

Aritmetické operace

b)deckrementace(odčítání)

DEA, DEB, DEC, DEX, DEY

Instrukce pro jednobitovou deckrementaci (odečítání) směrem dolů. Vykonání dané instrukce způsobí odečtení hodnoty 1 k aktuálnímu stavu příslušného registru. Čítání je dle 8 bitového slova cyklické, tedy od 255 do 0 a následně od 255.

DEM, DEN

Instrukce pro jednobitovou deckrementaci (odečítání) směrem dolů pro 16 bitové. Vykonání dané instrukce způsobí odečtení hodnoty 1 k aktuálnímu stavu příslušného 16 bitového registru. Čítání je dle 16 bitového slova cyklické, tedy od 65535 do 0 a následně od 65535.

DEC$0x1234

Instrukce pro jednobitovou deckrementaci (odečítání) směrem dolů přímo na konkrétní adrese. Vykonání dané instrukce způsobí odečtení hodnoty 1 k aktuálnímu stavu příslušné adresní buňky v paměti. Čítání je dle 8 bitového slova cyklické, tedy od 255 do 0 a následně od 255.

DE*M, DE*A

Instrukce pro jednobitovou deckrementaci (odečítání) směrem dolů přímo na na adrese, jejíž hodnota je uložena v konkrétním 16 bitovém registru. Vykonání dané instrukce způsobí odečtení hodnoty 1 k aktuálnímu stavu příslušné adresní buňky v paměti, na kterou ukazuje 16 bitový registr. Čítání je dle 8 bitového slova cyklické, tedy od 255 do 0 a následně od 255.

BSA#0x31; BSB#0x31; BSC#0x31; BSX#0x31; BSY#0x31

Instrukce provede operaci aritmetického odečtu konkrétního 8 bitového registru s přímo zadanou hodnotou. Důsledkem velikosti 8 bitového slova může dojít k tzv. podtečení. Jedná se o výsledek, který je menší než 0. K indikaci podtečení je použito sesazení stavového bitu C v registru S (Carry), který je nastaven na log0. Podtečení má vždy vliv na Carry Flag, je proto nutné jej před operací dle potřeby modifikovat instrukcemi CLC a SEC. Odečtení dvou hodnot s výsledkem menším než 0, je záporný zbytek odečítán opět od 255 s tím, že Carry flag je vždy nastaven na CF=0 a vzhledem k tomu, že se nejedná o 16 bitový registr, je i AF=0.

BSM#0x31; BSN#0x3131

Instrukce provede operaci aritmetického odečtu konkrétního 16 bitového registru s přímo zadanou dvoj bajtovou hodnotou. Důsledkem velikosti 16 bitového slova může dojít k tzv. podtečení. Jedná se o výsledek, který je meší než 0. K indikaci podtečeni je použito sesazení stavového bitu C v registru S (Carry) a nastavení bitu A v registru S (Aux). Podtečení má vždy vliv na Carry Flag a Aux Flag, je proto nutné jej před operací dle potřeby modifikovat instrukcemi CLC nebo SEC a CLA nebo SEA. Odečtení dvou hodnot s výsledkem menším než 0, je záporný zbytek odečítán opět od 65535 s tím, že Carry flag je vždy nastaven na CF=0 a vzhledem k tomu, že se jedná o 16 bitový registr, je AF=1.

BSA*M; BSA*N; BSB*M; BSB*N; BSC*M; BSC*N; BSX*M; BSX*N; BSY*M; BSY*A

Instrukce provede operaci aritmetického odečtu konkrétního 8 bitového registru s aktuální hodnotou na adrese, jejíž identifikační hodnota leží v konkrétním 16 bitovém registru M nebo N. Důsledkem velikosti 8 bitového slova může dojít k tzv. podtečení. Jedná se o výsledek, který je menší než 0. K indikaci podtečeni je použito sesazení stavového bitu C v registru S (Carry), který je nastaven na log0. Jinak řečeno dojde k odečtení aktuálního obsahu konkrétního registru s hodnotou na adrese, na kterou ukazuje konkrétní 16 bitový registr. Podtečení má vždy vliv na Carry Flag, je proto nutné jej před operací dle potřeby modifikovat instrukcemi CLC a SEC. Odečtení dvou hodnot s výsledkem menším než 0, je záporný zbytek odečítán opět od 255 s tím, že Carry flag je vždy nastaven na CF=0 a vzhledem k tomu, že se nejedná o 16 bitový registr, je i AF=0.

BSC$0x1234,0x31

Instrukce provede operaci aritmetického odečtu konstantní adresy s přímo zadanou hodnotou. Důsledkem velikosti 8 bitového slova může dojít k tzv. podtečení. Jedná se o výsledek, který je menší než 0. K indikaci podtečeni je použito sesazení stavového bitu C v registru S (Carry), který je nastaven na log0. Podtečení má vždy vliv na Carry Flag, je proto nutné jej před operací dle potřeby modifikovat instrukcemi CLC a SEC. Odečtení dvou hodnot s výsledkem menším než 0, je záporný zbytek odečítán opět od 255 s tím, že Carry flag je vždy nastaven na CF=0 a vzhledem k tomu, že se nejedná o 16 bitový registr, je i AF=0.Abecední seznam všech článků Vyhledání pojmů ve článcích
Procesory a mikroprocesory
Obecný úvod do základů mikroprocesorové techniky, architektury počítačů
knihy/mikroprocesory/obsah_mikro2.php
Číslicové počítače
Základní aritmetické operace, logické operace a vztahy mezi nimi.
programovani/cislicove_pocitace
Odkazník o programování
Rejstřík klíčových slov pro programování ve vyhledávačích.
programovani/programovani.php
JavaScript - ukázky
Příklady užití některých často používaných efektů na stránky.
katalogy/javascript
Programování PHP
Články o programování webových stránek pomocí PHP.
internet/katalog_programovani_php
Mikropočítače a jejich programování
Nízká forma programování, assembler a struktura procesorů.
knihy/mikropocitace/obsah_mikro1.php
Databáze ikon
Ikony a malé obrázky pro tlačítka či jiné použití
datove_zdroje/icony/icony.php
Databáze obrázků
Malé a velké obrázky, podlkady, tlačítka, okrasné čáry a pod.
datove_zdroje/obrazky
Weby o programování
Odkazy na velké servery o programování a vývoji SW
odkazy/programovani
Otevře stránky Fulltextové vyhledávání na celém serveru
Digitalizované odborné knihy
Velká encyklopedie pojmů a zkratek
Česko - anglicko - německý technický slovník
Klasický katalog firem, služeb a stránek
OnLine překladač  vět a textů (nepoužívá Google)
Stránky pro chvíle oddechu od studia, relaxace
Katalog českých firem dle technologií
Internetový odkazník
Otevře hlavní stranu pro oddíl programování
 Wikipedie   Seznam stránek   Kapitoly témat   Významné servery   Klíčová slova 
Otevře hlavní stranu společnosti AmaPro

Všechna práva vyhrazena. Určeno jen pro osobní využití. Bez předchozího písemného souhlasu správce www.amapro.cz je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce jakéhokoli materiálu nebo části materiálu zveřejněného na www.amapro.cz a to včetně šíření prostřednictvím elektronické pošty. Články, jejichž přímým autorem není amapro.cz lze publikovat pouze se souhlasem jejich majitelů či administrátoru příslušného webu.