www.amapro.cz & David Bazala [Programování]

Otevře webové stránky AmaPro


Otevře hlavní stránku společnosti AmaPro
Internetové stránky určené pro studenty středních a vysokých odborných škol.


amapro.cz/odkazy Projekt eliminuje vyhledávání klíčových slov na komerčních stránkách a v e-schopech.Nový projekt AmaPro

Aritmetické operace

a) inckrementace (přičítání)

INA, INB, INC, INX, INY

Instrukce pro jednobitovou inckrementaci (přičítání) směrem vzhůru. Vykonání dané instrukce způsobí přičtení hodnoty 1 k aktuálnímu stavu příslušného registru. Čítání je dle 8 bitového slova cyklické, tedy od 0 do 255 a následně od 0.

INM, INN

Instrukce pro jednobitovou inckrementaci (přičítání) směrem vzhůru pro 16 bitové registry. Vykonání dané instrukce způsobí přičtení hodnoty 1 k aktuálnímu stavu příslušného 16 bitového registru. Čítání je dle 16 bitového slova cyklické, tedy od 0 do 65535 a následně od 0.

INC$0x1234

Instrukce pro jednobitovou inckrementaci (přičítání) směrem vzhůru přímo na konkrétní adrese. Vykonání dané instrukce způsobí přičtení hodnoty 1 k aktuálnímu stavu příslušné adresní buňky v paměti. Čítání je dle 8 bitového slova cyklické, tedy od 0 do 255 a následně od 0.

IN*M; IN*N

Instrukce pro jednobitovou inckrementaci (přičítání) směrem vzhůru na adrese, jejíž hodnota je uložena v konkrétním 16 bitovém registru. Vykonání dané instrukce způsobí přičtení hodnoty 1 k aktuálnímu stavu příslušné adresní buňky v paměti, na kterou ukazuje 16 bitový registr. Čítání je dle 8 bitového slova cyklické, tedy od 0 do 255 a následně od 0.

ADA#0x31; ADB#0x31; ADC#0x31; ADX#0x31; ADY#0x31

Instrukce provede operaci aritmetického součtu konkrétního 8 bitového registru s přímo zadanou hodnotou. Důsledkem velikosti 8 bitového slova může dojít k tzv. přetečení. Jedná se o výsledek, který je větší než 255. K indikaci přetečeni je použitá aktivace stavového bitu C v registru S (Carry), který je nastaven na log1. Přetečení má vždy vliv na Carry Flag, je proto nutné jej před operací dle potřeby modifikovat instrukcemi CLC a SEC. Sečtení dvou hodnot s výsledkem větším než 256, je nadbytečná část (tedy nad 0xFF) ignorována a je nastaven CF=1.

ADM#0x3131; ADN#0x3131

Instrukce provede operaci aritmetického součtu konkrétního 16 bitového registru s přímo zadanou dvoj bajtovou hodnotou. Důsledkem velikosti 16 bitového slova může dojít k tzv. přetečení. Jedná se o výsledek, který je větší než 65535. K indikaci přetečeni je použitá aktivace stavového bitu C v registru S (Carry) a bitu A v registru S (Aux), které jsou nastaveny na log1. Přetečení má vždy vliv na Carry Flag a Aux Flag, je proto nutné jej před operací dle potřeby modifikovat instrukcemi CLC nebo SEC a CLA nebo SEA. Sečtení dvou hodnot s výsledkem větším než 65535, je nadbytečná část (tedy nad 0xFFFF) ignorována a je nastaven CF=1 a AF=1, protože příznak Carry vznikl na 16 bitovém registru.

ADA*M; ADA*N; ADB*M; ADB*N; ADC*M; ADC*N; ADX*M; ADX*N; ADY*M; ADY*A

Instrukce provede operaci aritmetického součtu konkrétního 8 bitového registru s aktuální hodnotou na adrese, jejíž identifikační hodnota leží v konkrétním 16 bitovém registru M nebo N. Důsledkem velikosti 8 bitového slova může dojít k tzv. přetečení. Jedná se o výsledek, který je větší než 255. K indikaci přetečeni je použitá aktivace stavového bitu C v registru S (Carry), který je nastaven na log1. Jinak řečeno dojde k přičtení aktuálního obsahu konkrétního registru s hodnotou na adrese, na kterou ukazuje konkrétní 16 bitový registr. Přetečení má vždy vliv na Carry Flag, je proto nutné jej před operací dle potřeby modifikovat instrukcemi CLC a SEC. Sečtení dvou hodnot s výsledkem větším než 256, je nadbytečná část (tedy nad 0xFF) ignorována a je nastaven CF=1.

ADD$0x1234,0x31

Instrukce provede operaci aritmetického součtu konstantní adresy s přímo zadanou hodnotou. Důsledkem velikosti 8 bitového slova může dojít k tzv. přetečení. Jedná se o výsledek, který je větší než 255. K indikaci přetečeni je použitá aktivace stavového bitu C v registru S (Carry), který je nastaven na log1. Přetečení má vždy vliv na Carry Flag, je proto nutné jej před operací dle potřeby modifikovat instrukcemi CLC a SEC. Sečtení dvou hodnot s výsledkem větším než 256, je nadbytečná část (tedy nad 0xFF) ignorována a je nastaven CF=1.Abecední seznam všech článků Vyhledání pojmů ve článcích
Programování PHP
Články o programování webových stránek pomocí PHP.
internet/katalog_programovani_php
Řetězce PHP
Informace o chování řetězců v programování PHP.
php/obsah_php_string.php
Zapojení kabelů
Popis vývodů a křížení různých propojovacích kabelů
konektory.php
Hybridní počítače
Počítače, jejichž základem je standardní analogová počítací síť.
knihy/hybridni_pocitace
Procesory a mikroprocesory
Obecný úvod do základů mikroprocesorové techniky, architektury počítačů
knihy/mikroprocesory/obsah_mikro2.php
PHP práce s poli
Práce s poli a položkamy v PHP.
stranky/php_array
Popis HTML formátu
Velikost textu, barva textu, rozvržení stránky, obrázky, barva pozadí se zapisuje pomocí HTML příkazů.
stranky/html_tag
Animované obrázky
Animované gify a malé obrázky pro všeobecné využití.
datove_zdroje/animace
CSS html vlasnosti
Přehled CSS vlastností pro tvorbu webu
datove_zdroje/stranky/css
Otevře stránky Fulltextové vyhledávání na celém serveru
Digitalizované odborné knihy
Velká encyklopedie pojmů a zkratek
Česko - anglicko - německý technický slovník
Klasický katalog firem, služeb a stránek
OnLine překladač  vět a textů (nepoužívá Google)
Stránky pro chvíle oddechu od studia, relaxace
Katalog českých firem dle technologií
Internetový odkazník
Otevře hlavní stranu pro oddíl programování
 Wikipedie   Seznam stránek   Kapitoly témat   Významné servery   Klíčová slova 
Otevře hlavní stranu společnosti AmaPro

Všechna práva vyhrazena. Určeno jen pro osobní využití. Bez předchozího písemného souhlasu správce www.amapro.cz je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce jakéhokoli materiálu nebo části materiálu zveřejněného na www.amapro.cz a to včetně šíření prostřednictvím elektronické pošty. Články, jejichž přímým autorem není amapro.cz lze publikovat pouze se souhlasem jejich majitelů či administrátoru příslušného webu.