www.amapro.cz & David Bazala [Programování]

Otevře webové stránky AmaPro


Otevře hlavní stránku společnosti AmaPro
Internetové stránky určené pro studenty středních a vysokých odborných škol.


amapro.cz/odkazy Projekt eliminuje vyhledávání klíčových slov na komerčních stránkách a v e-schopech.Nový projekt AmaPro

#pragma hdrstop

 

 

Je speciální příkaz C pro tzv. preprocesor, který je informací pro sestavování výsledného zdrojového souboru pro skutečnou kompilaci do strojového kódu. Touto direktivou rozdělujeme zdrojový soubor na dvě části. Část po tuto direktivu je označená jako vnitřně includované soubory neměnné a část za touto direktivou jako za soubory include pracovní. Použití je velmi významné pro rychlost kompilace. Include soubory v části před #pragma hdrstop jsou zpravidla systémové knihovny a headry a u nich se nepředpokládá, že se budou od vás v době programování měnit. Compilátor je převede pouze jednou a pak je již jen linkuje. Vše je rychlejší. Include soubory v části za #pragma hdrstop jsou zpravidla vaše vlastní knihovny a headry a u nich se předpokládá častého zásahu a obměny. Preprocesor vždy tyhle include soubory přeloží, kompiluje a zlinkuje.

 

POZNÁMKA: V případě, že kompilátor hlásí nějakou chybu s OBJ či chybu v linkování, proveďte kompilaci celého projektu. Pak se překompilují i části před direktivou #pragma hdrstop.

 

PŘÍKLAD hrdstop_1

 

//#include <vcl.h>              //pro rychlejší kompilaci

#pragma hdrstop                 //direktiva pro rozdělení částí

#include <vcl.h>                //pro pomalejší kompilaci (bude provedeno také)

#include "Unit1.h"              //bude vždy kompilováno

#include "about.cpp"            //bude vždy kompilováno

 

Toto je část programu, kde si můžete vyzkoušet zaremovat řádky s incluidováním knihovny #include <vcl.h> před direktivou #pragma hrdstop a zkusit přeložit celý program. Uvidíte, že doba kompilace bude mnohem delší. Je to z důvodů toho, že probíhá i kompilace vlastní knihovny vcl.h, která je dost obsáhlá. Pokud zaremujete knihovnu za direktivou #pragma hrdstop, použije linker již dříve kompilovanou část knihovny vcl.h a překlad bude rychlejší.

 

 Abecední seznam všech článků Vyhledání pojmů ve článcích
Otevře stránky Fulltextové vyhledávání na celém serveru
Digitalizované odborné knihy
Velká encyklopedie pojmů a zkratek
Česko - anglicko - německý technický slovník
Klasický katalog firem, služeb a stránek
OnLine překladač  vět a textů (nepoužívá Google)
Stránky pro chvíle oddechu od studia, relaxace
Katalog českých firem dle technologií
Internetový odkazník
Otevře hlavní stranu pro oddíl programování
 Wikipedie   Seznam stránek   Kapitoly témat   Významné servery   Klíčová slova 
Otevře hlavní stranu společnosti AmaPro

Všechna práva vyhrazena. Určeno jen pro osobní využití. Bez předchozího písemného souhlasu správce www.amapro.cz je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce jakéhokoli materiálu nebo části materiálu zveřejněného na www.amapro.cz a to včetně šíření prostřednictvím elektronické pošty. Články, jejichž přímým autorem není amapro.cz lze publikovat pouze se souhlasem jejich majitelů či administrátoru příslušného webu.