Česká verze English version Deutsch version
www.amapro.cz & David Bazala [Telekomunikace]

Otevře webové stránky AmaPro


Otevře hlavní stránku společnosti AmaPro
Internetové stránky určené pro studenty středních a vysokých odborných škol.


amapro.cz/odkazy Projekt eliminuje vyhledávání klíčových slov na komerčních stránkách a v e-schopech.Nový projekt AmaPro (z archivu, dnes již není aktuální)

Přípojné metalické vedení JTS

Jako první si rozebereme přípojné vedení naší HTS, která bývá zpravidla nejvíce napadána v otázce rychlosti přístupu na internet. Je nutné si uvědomit, že naše HTS je určena pro přenos telefonních hovorů, nikoliv pro datové přenosy. Nyní si řekneme základní parametry určující kvalitu vedení. Je to především vzdálenost naší bytové zásuvky od ústředny, která určuje odpor obvodové smyčky. Čím delší bude vedení, tím větší bude nežádoucí odpor smyčky. Odpor vedení je ovlivněn i použitým materiálem (Cu, Al) a průměrem vodiče. Celkový odpor obvodové smyčky by neměl být větší než 1200 Ohmů, což představuje vzdálenost asi 7 Km od ústředny. Dalším výrazným parametrem pro kvalifikaci přípojného vedení je parazitní kapacita, která vzniká při souběhu obou drátů v kabelu. Celkový vliv kapacity je opět ovlivněn délkou souběhu, použitou izolací a strukturou točení páru v kabelu. Poznámka: V současné době se používá technologie kabelů, která je odolná proti vsáknutí vody do jádra kabelu. Mezi žílový prostor v kabelu je vyplněn speciální vazelínou, která bohužel působí jako nekvalitní dialektrikum a při vyšších napětích výrazněji působí integrační efekt.

Jednoduché náhradní schéma vedení by vypadalo jako RC článek. Pro náš analogový signál by měl tento článek tendenci snižovat úroveň signálu na vzdáleném konci. Celkový útlum by byl odvozen od matematického vyjádření tohoto RC článku. Důležité je akceptovat maximální frekvenci, která je v našem případě 3,4kHz.
Poznámka: Vliv útlumu na vedení se v praxi měří při 200kHz (např. pro PCM, ISDN) a vedení vykazuje provozuschopné parametry pro náročnější technologie přenosu dat.

Vzhledem k nízké maximální přenášené frekvence je úroveň přenášeného signálu dostatečně velká i na vzdáleném konci vedení. Český Telecom je svými technickými předpisy limitován na určitou vzdálenost přípojného vedení k účastníkovi. S problematikou nízkého signálu na vedení se můžeme setkat skutečně jen ojediněle. Pro vaši možnou kontrolu přípojného vedení se nabízí tyto otázky:

· Pokud vaše přípojné vedení není přerušeno nějakým sdružovacím zařízením (PCM, koncentrátor, podvojka), můžete si být jistí, že v rychlosti přístupu na internet vás přípojné vedení neovlivňuje.
· Nejste-li si i přesto jistí, můžete se obrátit na Český Telecom. Ten vám telefonní linku přeměří. Spíše je nutnější se zeptat, zda v cestě vedení není nějaké sdružovací zařízení jako PCM a pod.
· PCM zařízení zpomaluje přenos na internet. Pokud vaše vedení používá PCM, zažádejte o jeho přepojení. Pokud to bude technicky možné, Český Telecom vám jistě vyhoví.
· V případě evidentně špatné kvality telefonního hovoru (šum, vrčení), může mít vaše vedení kabelovou poruchu. Je nutné se opět obrátit na Český Telecom, aby poruchu odstranil.
· Jestliže se nemůžete připojit na internet a telefonní spojení funguje, nehledejte poruchu na vedení. Porucha bude jinde.

Abecední seznam všech článků Vyhledání pojmů ve článcích
Články o telekomunikacích
Seznam odkazů na zajímavé články z oblasti telekomunikací
internet/telekomunikace.php
Technika telekomunikačních sítí
Základní pojmy a problémy integrace techniky a služeb.
technika_telekomunikacnich_siti
Elektronické firmy
Seznam firem zabývající se výrobou elektroniky či komponent
katalogy/firmy/elektro_www.php
Historické fotografie
Několik fotek starých dobrých telefonních zařízení
nostalgie/index_nostalgie.php
Automatické spojovací systémy
Podává přehled pokrokových tendencí uplatňovaných ve spojovací technice
/automaticke_spojovaci_systemy/
Číslicová technika v telekomu
Publikace seznamuje s využitím základních sekvenčních obvodů v praktickém použití v telekomunikační technice.
knihy/cislicova_technika_telekom/
Weby o telekomunikacích
Seznam velkých internetových portálů o telekomunikacích
odkazy/telekomunikace/odkazy.php
Telekomunikační slovník
Souhrnný popis odborných termínů a slov z oblasti telekomunikační techniky
knihy/_telekomunikace/popis_st
Zapojení kabelů
Popis vývodů a křížení různých propojovacích kabelů
konektory.php
Otevře stránky Fulltextové vyhledávání na celém serveru
Digitalizované odborné knihy
Velká encyklopedie pojmů a zkratek
Česko - anglicko - německý technický slovník
Klasický katalog firem, služeb a stránek
OnLine překladač  vět a textů (nepoužívá Google)
Stránky pro chvíle oddechu od studia, relaxace
Katalog českých firem dle technologií
Internetový odkazník
Otevře hlavní stranu pro oddíl digitálních technologií
 Wikipedie   Seznam stránek   Kapitoly témat   Významné servery   Klíčová slova 
Otevře hlavní stranu společnosti AmaPro

Všechna práva vyhrazena. Určeno jen pro osobní využití. Bez předchozího písemného souhlasu správce www.amapro.cz je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce jakéhokoli materiálu nebo části materiálu zveřejněného na www.amapro.cz a to včetně šíření prostřednictvím elektronické pošty. Články, jejichž přímým autorem není amapro.cz lze publikovat pouze se souhlasem jejich majitelů či administrátoru příslušného webu.