Česká verze English version Deutsch version
www.amapro.cz & David Bazala [Telekomunikace]

Otevře webové stránky AmaPro


Otevře hlavní stránku společnosti AmaPro
Internetové stránky určené pro studenty středních a vysokých odborných škol.


amapro.cz/odkazy Projekt eliminuje vyhledávání klíčových slov na komerčních stránkách a v e-schopech.Nový projekt AmaPro

II. Stupňové prostorové spojovací pole

Obr.2: Dvoustupňové spojovací pole

Na obr.2 je znázorněná jednoduchá architektura prostorového spojovací pole se dvěma multiple stupni. Obdobné architektury s více stupni jsou identické státním (veřejným) telefonním ústřednám III generace. Zpravidla počet stupňů ovlivňuje i počet cifer. Vstupní skupiny telefonních přípojek jsou obdobné jako v předchozím jednostupňovým poli a jsou připojené na redukční články. Úkolem je opět pouze zredukovat počet připojení do vlastního spojovacího systému. Zde je patrné, že vznikají rozdílné vstupní skupiny. Všechny mají vstupní činitel komprese 16:4, tedy 25% až na skupinu telefonních přípojek 2100-2115, které jsou připojeny na kompresní článek 16:8. Zde je činitel komprese 50%, což dané přípojky zvýhodňuje. Zjednodušeně lze říci, že je zde menší pravděpodobnost dostat obsazovací tón již po vyvěšení. Takováto strategie architektury ústředny nám umožňuje vytvářet tzv. silně a slabě hovořící HTS (hlavní telefonní stanice). Pokud se podíváme na danou skupinu na výstupu, zjistíme, že disponuje expanzním článkem 8:16, což dané telefonní přípojky opět zvýhodňuje. Zjednodušeně lze říci, že na daná telefonní čísla se dovoláme s větší pravděpodobností, neboť je zde nižší pravděpodobnost vnitřní blokády ústředny. Schválně jsme použili slova nižší nikoliv poloviční, jak by se očekávalo. Proč je tomu tak zjistíme, pokud si rozebereme spojovací část pole. Vzhledem k tomu, že je pole dvoustupňové, je v našem demonstračním případě použito čtyř článků multiple. Jinak by to nemělo ani význam. V praxi je vždy architektura MČ rozmanitější. Obecně platí, že jednotlivé MČ mezi stupni musí být vždy propojeny systémem každý s každým. Jedná se o jakési vnější multiplování. Pak je zajištěna dostupnost v celé šíři telefonní ústředny. Vnější multiplování umožňuje vytvářet spojení mezi skupinami, které jsou tzv. vzdálené. Z očíslovacího plánu našeho příkladu z obr. 7.2 je možné spatřit dvě skupiny telefonních čísel, které se liší umístěním v tzv. „stovce“. Jedná se o slangové zařazení telefonní přípojky do 20xx nebo 21xx „stovky“. Obě skupiny jsou k sobě propojeny až pomocí dvoustupňového multiple pole MČ. U větších telefonních ústředen je počet „stovek“ vždy větší, a proto je použito více článků MČ v každém stupni. S každou další číslicí přibývá další nutný multiple stupeň. Propustnost ústředny je pak individuální a závislá na kapacitách multiple článků MČ v jednotlivých stupních a směrech. To je důvod, proč nelze přesně definovat propustnost ústředny.

Abecední seznam všech článků Vyhledání pojmů ve článcích
Technika telekomunikačních sítí
Základní pojmy a problémy integrace techniky a služeb.
technika_telekomunikacnich_siti
Procesory a mikroprocesory
Obecný úvod do základů mikroprocesorové techniky, architektury počítačů
knihy/mikroprocesory/obsah_mikro2.php
Telekomunikační slovník
Souhrnný popis odborných termínů a slov z oblasti telekomunikační techniky
knihy/_telekomunikace/popis_st
VoIP provozovatelé
Abecední seznam poskytovatelů telekomunikačních služeb v České republice
katalogy/firmy/tele_www.php
Katalog mobilních telefonů
Abecední řazení typů telefonů a výrobců mobilní techniky
internet/katalog_mobilu.php
Weby o telekomunikacích
Seznam velkých internetových portálů o telekomunikacích
odkazy/telekomunikace/odkazy.php
Číslicová spojovací pole
Pojednává o základních stavebních prvcích moderních telekomunikací
/cislicova_spojovaci_pole/obsah_spojovaci.php
Elektronická schémata
Velký seznam elektronických konstrukcí pro amatéry
katalogy/katalog_schemat.php
Články o telekomunikacích
Seznam odkazů na zajímavé články z oblasti telekomunikací
internet/telekomunikace.php
Otevře stránky Fulltextové vyhledávání na celém serveru
Digitalizované odborné knihy
Velká encyklopedie pojmů a zkratek
Česko - anglicko - německý technický slovník
Klasický katalog firem, služeb a stránek
OnLine překladač  vět a textů (nepoužívá Google)
Stránky pro chvíle oddechu od studia, relaxace
Katalog českých firem dle technologií
Internetový odkazník
Otevře hlavní stranu pro oddíl digitálních technologií
 Wikipedie   Seznam stránek   Kapitoly témat   Významné servery   Klíčová slova 
Otevře hlavní stranu společnosti AmaPro

Všechna práva vyhrazena. Určeno jen pro osobní využití. Bez předchozího písemného souhlasu správce www.amapro.cz je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce jakéhokoli materiálu nebo části materiálu zveřejněného na www.amapro.cz a to včetně šíření prostřednictvím elektronické pošty. Články, jejichž přímým autorem není amapro.cz lze publikovat pouze se souhlasem jejich majitelů či administrátoru příslušného webu.