Česká verze English version Deutsch version
www.amapro.cz & David Bazala [Telekomunikace]

Otevře webové stránky AmaPro


Otevře hlavní stránku společnosti AmaPro
Internetové stránky určené pro studenty středních a vysokých odborných škol.


amapro.cz/odkazy Projekt eliminuje vyhledávání klíčových slov na komerčních stránkách a v e-schopech.Nový projekt AmaPro VoIP konvertor

Novou a do budoucna i často používanou komponentou telefonie a internetu je tzv. VoIP konvertor. Název je obecný a může skýtat více forem softwarového a hardwarového řešení. Nicméně je jeho název příznačný jeho funkci. Má dva hlavní úkoly, které mohou být řešeny hardwarově, softwarově a nejčastěji kombinací SW a HW. Prvním úkolem je převádět klasickou telefonní signalizaci (nejčastěji SS7, PRI) na telefonní komunikaci používanou v internetové telefonii. My jsme si uváděli SIP, který se stává více a více protokolem číslo jedna. Druhým úkolem je převádět hovorová data z jednoho formátu na jiný. Obecně lze říci, že se jedná a převod kruhových okruhů na pakety s aplikací některého audio kodeku. Problematika je obsáhlejší a my se zatím budeme věnovat převodu telefonní signalizace, nebo-li konverzi.


Obr. 16.12: Princip konvertoru telefonní signalizace SS7/VoIP

Na obrázku 16.12 je principiálně znázorněna funkce konvertoru VoIP. Konvertor VoIP musí zajistit odchozí a příchozí hovory v rámci vlastní sítě a hovory do a z veřejné sítě. Úkolem konvertoru VoIP je i jedinečná identifikace volajícího ve veřejné síti a zároveň přenesení čísla volajícího z veřejné sítě do místní. Taktéž je nutno akceptovat zamezení zobrazení, je-li příznak nastaven. Hlavní výhodou SS7 pro operátora je to, že každý jeho VoIP zákazník je definován národním telefonním číslem. Je tedy z JTS a mezinárodní telefonní sítě dostupný jako klasický účastník od Českého Telecomu. Taktéž jeho identifikátor v rámci JTS a mezinárodní sítě je jedinečný. Z jedné strany je VoIP konvertor připojen do internetu za pomocí serveru, který obstarává funkce TCP/IP a UDP. Fyzické řešení internetu není podstatné, důležité je, že VoIP konvertor sdružuje více VoIP komponent, které se logicky jeví jako koncová zařízení. Mají tedy i své telefonní číslo, které je opět vnímáno pouze logicky. Vlastní umístění koncového zařízení je dáno IP adresou, kterou se k VoIP konvertoru zaregistroval. Je tedy zřejmé, že musí existovat informace o telefonních číslech a cílových IP adresách. Pro správnou konverzi telefonních čísel a IP adres koncových zařízení se používá převodní tabulka. Její struktura může být částečně variantní, ale musí existovat, a měla by mít minimálně položky jako na obr. 16.12. Po aktivaci softwarového či hardwarového IP telefonu je nutné provést tzv. registraci. K tomu slouží speciální zpráva např. [REGISTER] u SIP protokolu. Ta způsobí zápis IP adresy do tabulky a určí komunikační formát telefonní signalizace. V tabulce existuje i položka Status, která je jakousi rychlou kopií aktuálního stavu IP telefonu.
Názorně si můžeme popsat příchozí hovor z JTS k IP telefonu s číslem 267267002. Signalizace SS7 zajistí to, že po vytočení čísla 267267002 je naleznen správný SSP (Service Switching Point), kterému je toto číslo přiděleno. Zde se generuje zpráva [IAM], kde se v IE Called Party Number objeví číslo "267267002". VoIP konvertor zprávu přijme a začne prohledávat svou převodní tabulku, zda se v ní číslo vyskytuje. Pokud číslo nenalezne nebo nalezne a zjistí, že není registrované, vyšle zprávu [REL] s IE Cause Indicator "Unallocated (unassigned) number". Pokud je vše v pořádku, konvertuje příchozí [IAM] na signál dle uvedeného protokolu z registrace. V našem případě na [INVITE]. Přirozeně se doplní o informace, kdo volá, typ kodeku apod. Dle implementace konvertoru VoIP jsou příchozí a odchozí zprávy konvertovány. Existuje několik doporučení, které konverzi popisují, ale v praxi se často objevují specifické konverze dle výrobce. Dalším úkolem VoIP konvertoru je také optimalizovat doplňující parametry. Jedná se především o určování kodeků a udržování jejich kompatibility během hovoru. Konvertor VoIP je softwarově velmi variabilní a může řešit služby jako pobočková ústředna, účtování hovorů, hlasové schránky apod.

Abecední seznam všech článků Vyhledání pojmů ve článcích
Mikropočítače a jejich programování
Nízká forma programování, assembler a struktura procesorů.
knihy/mikropocitace/obsah_mikro1.php
Odkazník o telekomunikacích
Rejstřík klíčových slov pro telekomunikace ve vyhledávačích
seznam/telekomunikace.php
Telekomunikační slovník
Souhrnný popis odborných termínů a slov z oblasti telekomunikační techniky
knihy/_telekomunikace/popis_st
Elektronické spoj. systémy
Obsahuje základní informace o spojovací technice, vysvětluje principy řešení spojovacích polí
elektronicke_spoj_systemy
Sdělovací technika po vedení
Průvodce pro sdělovací techniku obsahuje základy teorie obvodů
knihy/sdelovaci_vedeni
Elektronické firmy
Seznam firem zabývající se výrobou elektroniky či komponent
katalogy/firmy/elektro_www.php
Telefonní signalizace
Popis základních telefonních signálů, SS7, DSS1, SIP protokol, příčiny odmítnutí hovorů
telekomunikace/cause.php
Historické fotografie
Několik fotek starých dobrých telefonních zařízení
nostalgie/index_nostalgie.php
Číslicová spojovací pole
Pojednává o základních stavebních prvcích moderních telekomunikací
/cislicova_spojovaci_pole/obsah_spojovaci.php
Otevře stránky Fulltextové vyhledávání na celém serveru
Digitalizované odborné knihy
Velká encyklopedie pojmů a zkratek
Česko - anglicko - německý technický slovník
Klasický katalog firem, služeb a stránek
OnLine překladač  vět a textů (nepoužívá Google)
Stránky pro chvíle oddechu od studia, relaxace
Katalog českých firem dle technologií
Internetový odkazník
Otevře hlavní stranu pro oddíl digitálních technologií
 Wikipedie   Seznam stránek   Kapitoly témat   Významné servery   Klíčová slova 
Otevře hlavní stranu společnosti AmaPro

Všechna práva vyhrazena. Určeno jen pro osobní využití. Bez předchozího písemného souhlasu správce www.amapro.cz je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce jakéhokoli materiálu nebo části materiálu zveřejněného na www.amapro.cz a to včetně šíření prostřednictvím elektronické pošty. Články, jejichž přímým autorem není amapro.cz lze publikovat pouze se souhlasem jejich majitelů či administrátoru příslušného webu.