www.amapro.cz & David Bazala [Umělá inteligence]

Otevře webové stránky AmaPro


Otevře hlavní stránku společnosti AmaPro
Internetové stránky určené pro studenty středních a vysokých odborných škol.


amapro.cz/odkazy Projekt eliminuje vyhledávání klíčových slov na komerčních stránkách a v e-schopech.Nový projekt AmaPro Složená fráze tří elementů

Jedná se o více elementovou frázi. K definici fráze je použito tří elementů, které vytváří samostatné procesy shody. Test jednotlivých elementů je postupně od elementu [0] až po [2]. V případě, že již element [0] není ve shodě, jsou další testy elementů vynechány. Element [0] je jakékoliv zájmeno, které existuje v DBF. Element [1] je konstantní znakový řetězec „is“ a poslední element je jakékoliv přídavné jméno, které leží v DBF. Dle makro jazyku GRAMA je tento charakter věty symbolicky popsán jako „Zx is PRIx“. Jedná se o primitivum věty typu „On je červený“. Výslednou detekci shody lze pozorovat v FDebug okně.

Z výpisu okna FDebug je vidět jaké procesy jsou provedeny a k jakým výsledkům se dospělo. Nejdříve je nastaven ukazatel na nultou textovou jednotkou a je vytvořen shluk textových jednotek jako TObjektPetka. Pokud to je možné, je vždy shluk textových jednotek složen z pěti textových řetězců, nebo vždy do konce věty. Následuje postupné testování shluku s definovanými frázemi v projektu. Až se dojde k naší frázi. Ve výpisu jsou vidět výsledky jednotlivých testu elementů naší tří elementové fráze. „ShodaVlastnostiSlova=true“ je informací o tom, že vlastnost testovaného slova je ve shodě s požadavkem ve filtru. Napřiklad u elementu [0] jde o zájmeno dsZajmeno. „ShodaFormatuSablony=true“ je informací o tom, že testované slovo odpovídá požadavku šablony filtrů. Na konci procesu hledání shody shluku s frází je informace: VysledekTestuFraze(): Pokus_9, kde „1 1 1“ je informací že elementy [0] [1] [2] jsou pro „0“ v neshodě a pro „1“ ve shodě. Pak „1 1 1“ říká, že naše tří elementová fráze je platná a může se vykonat b

Vykonání příkazů se provádí dle pořadí elementů ve frázi. Tedy od PRIKAZ[0] k PRIKAZ[2], kde je vždy rozhodující příkaz. Např. PrelozSlovo, NahradSlovo a TvarujSlovo. Každý příkaz má jinou interpretaci a odkazuje se na pole Parametry. Např. v elementu [2] je v parametru napsáno „§[0]“, což říká tvaruj slovo (dsPridavneJm) dle charakteru slova v elementu [0] (dsZajmeno). V metodách generování tvarů přídavných jmen je uzákoněno, že při vstupním požadavku dsZajmeno je akceptačním parametrem tzv. OsobniCharakter. Ten způsobí, že pro pjOn je překlad „on je červený“, pjOna je překlad „ona je červená“ a pro pjOno je překlad „ono je červené“. Nebo-li rozhoduje o koncovce přídavného jména.


Abecední seznam všech článků Vyhledání pojmů ve článcích
Slovník ANGL, DEU, CZ
Internetová verze překladače a slovníku vyvinutém v AmaPro.
slovník.amapro.cz
Digitální archív knih
Knihovna je určená pro studenty středních a vysokých škol.
knihy/seznam_knihy.php
Poštovní směrovací čísla
Klasický vyhledávací editor poštovních směrovacích čísel PSČ v české republice.
stranky/postovni_smerovaci_cisla
Překladač vět on-line
Překladač je určen pro rychlou představu o cizojazyčném článku.
prekladac.amapro.cz
Databáze ikon
Ikony a malé obrázky pro tlačítka či jiné použití
datove_zdroje/icony/icony.php
Synonyma v češtině
Pro hromadnou záměnu slov v českém jazyce za synonyma.
stranky/synonyma
Encyklopedie pojmů a zkratek
Obsahuje cca 30000 různých pojmů a jejich jednoduché vysvětlení.
enc_modul.php?Modul=cizislova
Animované obrázky
Animované gify a malé obrázky pro všeobecné využití.
datove_zdroje/animace
Encyklopedie slov
15000 odborných pojmů z oblasti medicíny, chemie, práva, osobností vědy a literatury.
encyklopedie.amapro.cz
Otevře stránky Fulltextové vyhledávání na celém serveru
Digitalizované odborné knihy
Velká encyklopedie pojmů a zkratek
Česko - anglicko - německý technický slovník
Klasický katalog firem, služeb a stránek
OnLine překladač  vět a textů (nepoužívá Google)
Stránky pro chvíle oddechu od studia, relaxace
Katalog českých firem dle technologií
Internetový odkazník
 Wikipedie   Seznam stránek   Kapitoly témat   Významné servery   Klíčová slova 
Otevře hlavní stranu společnosti AmaPro

Všechna práva vyhrazena. Určeno jen pro osobní využití. Bez předchozího písemného souhlasu správce www.amapro.cz je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce jakéhokoli materiálu nebo části materiálu zveřejněného na www.amapro.cz a to včetně šíření prostřednictvím elektronické pošty. Články, jejichž přímým autorem není amapro.cz lze publikovat pouze se souhlasem jejich majitelů či administrátoru příslušného webu.